• 06/05/2021
  • Dr Sechanov
  • 0

Възел на щитовидната жлеза над 3см задължително трябва да бъде опериран.

17 Май 2017, Сряда, 14:04 ч.


Доц. Сечанов работи в екип с д-р Димитър Табаков, който е негов асистент от 1994г. Над 1000 операции на щитовидна жлеза са извършени от доц. д-р Таньо Сечанов и д-р Димитър Табаков от както „златното острие”, както е познат сред медицинските среди доц. Сечанов,  работи в сътрудничество с бургаската болница „Дева Мария”.

Доц. д-р Таньо Сечанов е специалист хирург, като професионалните му интереси са насочени към проблемите на туморните заболявания на ендокринните жлези (щитовидна, паращитовидна, надбъбречни).

През 1989г. защитава дисертационен труд на тема „Хирургично лечение на карцином на щитовидната жлеза”, а през 1994г. е избран за доцент към Клиника по Ендокринна Хирургия към УСБАЛЕ „Акад Ив. Пенчев. гр. София.

Доц. Сечанов работи в екип с д-р Димитър Табаков, който е негов асистент от 1994г.  Завършил е медицина през 1992 год., а през 1996 год придобива специалност по хирургия. През 1993 г.  работи в клиниката по пластична хирургия на МА, а от 1994 год. работи в Клиниката по Ендокринна Хирургия УСБАЛЕ „Акад. Ив Пенчев”. Неговите интереси се простират в областта на ендокринната хирургия.

Щитовидната жлеза се намира в областта на шията и произвежда хормони, които регулират функциите на целия организъм. Някои от заболяванията на щитовидната жлеза водят до промяна в нивата на хормоните и поява на оплаквания, докато при други тя работи нормално и те се откриват случайно при профилактични прегледи или по друг повод.

Оперативно лечение на щитовидната жлеза се налага в два основни случая – при възли и при повишена функция на щитовидната жлеза /хипертиреоидизъм/. Операция на възлите е нужна, ако са твърде големи, произвеждат прекалено много хормони или има съмнение в тяхната доброкачественост. Щитовидната жлеза се оперира и ако при Базедова болест лечението с медикаменти не може да доведе до трайно излекуване. Нелекуваният хипертиреоидизъм води до тежки увреждания на сърцето, остеопороза и други отклонения. Най-важното при оперативното лечение е да се извърши от опитен в това отношение хирург и тогава рисковете от развитие на усложнения след операцията са много ниски.
Възлите на щитовидната жлеза са често срещани, повече при жени. При откриване на възел е необходимо да се изследват хормоните на щитовидната жлеза и да се направи ехографско изследване от опитен ендокринолог. Ако възелът е малък /под 1см/, обичайно се оставя под наблюдение. Ако възелът е между 1 и 3 см и са налице определени белези от ехографията, се препоръчва тънкоиглена аспирационна биопсия, с която се изваждат клетки от възела и се разглеждат под микроскоп. Доброкачествените възли, които не дават оплаквания, могат да се оставят под наблюдение и ако не растат значително да не се оперират. Когато възлите в щитовидната жлеза са много на брой, обичайно се препоръчва отстраняване на част от жлезата. Възлите на щитовидната жлеза, които са по-големи от 3 см, се оперират дори и без провеждане на ТАБ, тъй като дори и да са доброкачествени могат да причинят оплаквания. При злокачествен възел на щитовидната жлеза задължително се отстранява цялата жлеза и пациентът остава под наблюдение. При навременна операция злокачествените заболявания на щитовидната жлеза имат добра прогноза – 90% от пациентите оздравяват.

https://www.facebook.com/dr.tanyosechanov/